Meteoroloji uyardı Kar ve yağmur bir arada!

Meteoroloji'den son dakika hava durumu uyarıları gelmeye devam ediyor. Ülkemizin iç ve batı kesimlerinde etkisini sürdüren ılık ve yağışlı havanın, cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren yerini soğuk ve iç kesimlerde kar yağışlarına sebep olacak bir sisteme bırakması bekleniyor. İşte il il hava durumu

Hava durumu bu kış her zamankinden daha çok merak edildi. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile kar ile yağmur yağışının az olması, vatandaşları yaz mevsiminde kuraklık kaygısına da itti. Sıcaklıklar nihayet bugünden itibaren düşmeye başlıyor. 'İstanbul'da ne zaman kar yağacak?' sorusu da Meteoroloji'den gelen son tahminlerle cevap buldu. 

Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre, İstanbul'da bugün 9-10 derece arasından seyredecek sıcaklık pazar günü 4-5 dereceye düşerken karla karışık yağmurun etkili olacak. 

Pazartesi günü ise 1-5 derece arasında seyredecek hava sıcaklığı ile nihayet İstanbul'a kar gelecek. Ankara için ise 1 dereceye düşecek hava sıcaklığıyla kar yağışının pazar günü gelmesi bekleniyor.

METEOROLOJİ'DEN UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden, haftasonu yurt genelinde yağmur ve karla karışık yağmur beklendiği bildirildi.

Meteoroloji'den yapılan açıklama şöyle: 

Ülkemizin iç ve batı kesimlerinde etkisini sürdüren ılık ve yağışlı havanın, cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren yerini soğuk ve iç kesimlerde kar yağışlarına sebep olacak bir sisteme bırakması bekleniyor. Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının kuzey ve iç kesimlerde 5 ila 9 derece azalarak normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor.

Yarın; Marmara, Ege, Batı ve Orta Akdeniz, İç Anadolu’nun batısı ile Karadeniz Bölgelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağmur ve sağanak şeklinde olacak yağışların Muğla ile Aydın’ın kıyı ve Antalya’nın doğu kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Rüzgarın Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’de kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (50-75 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

14.01.2018 Pazar günü; Marmara, İç Ege, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu’nun batısının yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’nun batısında yağmur Marmara’nın güney ve doğusu, Batı Karadeniz kıyıları ile İç Anadolu’nun ve Doğu Anadolu’nun güneyinde karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması bekleniyor.

Rüzgarın Pazar günü de Marmara, Kuzey Ege ve Batı Karadeniz’de kuzeydoğu yönlerden (poyraz) şiddetini biraz azaltarak kuvvetli olarak(40-60 km/saat) esmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

15.01.2018 Pazartesi günü; Marmara’nın doğusu, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yağmur, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında karla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması bekleniyor.

16.01.2018 Salı günü soğuk ve yağışlı havanın yurdumuzu terk etmesi, ancak batı bölgelerden itibaren yurdumuzun yeni bir ılık ve yağışlı sistemin etkisine girmesi bekleniyor.

Ankara’da cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren yeniden yağmur şeklinde başlayacak olan yağışın, Pazar günü ilk saatlerden itibaren karla karışık yağmura, sabah saatlerinden itibaren ise kar yağışına döneceği ve aynı gün akşam saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Bu kar yağışının yerde örtü bırakacağı tahmin ediliyor. Ankara’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının pazar ve pazartesi günü azalacağı ve mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor.

İstanbul’da hafta sonunda yağışların kuvvetli poyrazla birlikte genellikle hafif yağmur şeklinde görüleceği, Pazar günü akşam saatlerinde ve Pazartesi günü ilk saatlerde kentin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve hafif kar olarak meydana geleceği ve pazartesi günü sabah saatlerinden sonra ise havanın genellikle çok bulutlu olması bekleniyor. Pazar günü meydana gelebilecek kar yağışının il merkezinde yerde kar örtüsü yapması beklenmiyor. Rüzgarın; hafta sonu kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (50-75 Km/saat) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

İzmir’de ise Cumartesi günü sabah saatlerinde tekrar başlayacak sağanak yağışın akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi bekleniyor. Hafta sonunda İzmir’de kar yağışı beklenmiyor.

Pazar ve Pazartesi günleri Kuzey, iç ve doğu kesimlerde beklenen kar yağışlarının ve sıcaklık düşüşünün oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.

PROF. DR. ORHAN ŞEN'DEN KAR YAĞIŞI AÇIKLAMASI (HAVA DURUMU)

Meteoroloji'nin hava tahmininden sonra Prof. Dr. Orhan Şen'den kar yağışı açıklaması geldi. "Sömestir tatili kar ile başlayacak görünüyor" diyen Şen, Pazartesi günü etkisini göstermesi beklenen kar yağışının çok kuvvetli olmayacağını, 20 Ocak'ta gelecek olan sistemin daha kuvvetli olacağını ve 3-4 gün süreceğini belirtti."

Şen'in açıklamaları şöyle; "Pazar günü ve Pazartesi günü Türkiye'nin büyük bölümünde kar yağışı görülecek Marmara bölgesinin Edirne Kırklareli ve Doğusu da dahil. İstanbul'da bugün ÖS (Öğle saatleri) yağmur başlar. Pazar akşamı karla karışık yağmur ve kar olur Pazartesi ÖS (Öğle saatleri) yağmur devam eder. Pazar günü gelecek soğuk ve kar çok kuvvetli değil. 20 Ocak'ta gelecek olan sistem daha kuvvetli 3-4 gün Marmara Karadeniz başta olmak üzere Anadolu'da kar bırakır. Sömestir tatili kar ile başlayacak görünüyor"

METEOROLOJİ'NİN BUGÜN (12 OCAK) İÇİN HAVA DURUMU TAHMİNLERİ

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Kahramanmaraş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Güney Ege kıyıları ve Batı Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların Antalya'nın merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) yer yer kuvvetli (21-50 kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Anadolu'da yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, kuzey kesimlerde yarın (cuma) doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

METEOROLOJİDEN ANTALYA İÇİN UYARI

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Antalya'nın merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) kuvvetli(21-50 kg/m2) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını ve yıldırım vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BİLECİK °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

EDİRNE °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı hafif yağmurlu

İSTANBUL °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

EGE
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, Güney Ege kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR °C, 8°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu

DENİZLİ °C, 14°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

İZMİR °C, 14°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

MANİSA °C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile Kahramanmaraş ve Adana çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, kıyı kesimlerinde gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; Antalya'nın merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m2)olması bekleniyor.

ADANA °C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu bu sabah saatlerinde kuzey ilçeleri sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 16°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların merkez ve doğu ilçelerinde (Serik, Manavgat, İbradı ve Akseki) kuvvetli olması bekleniyor.

ISPARTA °C, 10°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

MERSİN °C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların güneyinde hafif olmak üzere genellikle yağmur, Yozgat ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

ANKARA °C, 7°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

ESKİŞEHİR °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

KIRSEHİR °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı hafif yağmurlu

KONYA °C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı hafif yağmurlu

BATI KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

DÜZCE °C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

KASTAMONU °C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

ZONGULDAK °C, 10°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cuma)Orta Karadeniz'in iç kesimlerinin yağmurlu, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, yarın (Cumartesi) bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BAYBURT °C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur yüksekleri kar yağışlı

SAMSUN °C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu bugün (Cuma) akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

TOKAT °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu aralıklı yağmurlu

TRABZON °C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, bugün (Cuma) kuzeybatısı ile zamanla kuzeyinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi ile birlikte buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ERZURUM °C, 0°C

Parçalı ve çok bulutlu yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren hafif kar yağışlı

IGDIR °C, 8°C
parçalı ve çok bulutlu yarın (Cuma) sabah saatlerinden itibaren hafif yağmurlu

MALATYA °C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu

VAN °C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuzeydoğu kesimlerinin yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 11°C
Parçalı bulutlu

GAZİANTEP °C, 10°C
Parçalı bulutlu

SANLIURFA °C, 12°C
Parçalı bulutlu

SİİRT °C, 10°C
Parçalı bulutlu

DENİZLERDE HAVA
Gece saatlerinde Kuzey Ege'de fırtına, Batı Karadeniz ile Marmara'da fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ
Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmurlu; Rüzgâr: Batı Karadeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), gece saatlerinde 7 (60 km/sa); Doğu Karadeniz'de batı ve kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), öğle saatlerinden itibaren batısı kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, batısı 1,5 ila 2,5m, gece saatlerinde yer yer 3,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

MARMARA
Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu; Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-30 km/sa), akşam saatlerinde 4 ila 6 (30-50 km/sa), gece saatlerinde 7 (60 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5m, akşam saatlerinde 1,0 ila 2,0m, gece saatlerinde yer yer 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE
Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgâr: Kuzey Ege'de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), akşam saatlerinde 5 ila 7 (40-60 km/sa), gece saatlerinde 8 (75 km/sa); Güney Ege'de güney ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa), akşam saatlerinden itibaren güneydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0m, akşam saatlerinden itibaren 1,5 ila 2,5m, gece saatlerinde kuzeyi 3,5 ila 4,5m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

AKDENİZ
Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Akdeniz'de batı ve güneybatıdan, doğusu güneydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), sabah saatlerinde doğusu 4 ila 6 (20-40 km/sa); Doğu Akdeniz'de doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa), sabah saatlerinde 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5m, sabah saatlerinde 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ
Hava Durumu: Parçalı ve çok bulutlu, Rüzgâr: Güney ve güneybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,50m, Görüş: İyi.

Yorumlar ( 0 )

Diğer Haberler

Copyright © 2019 - Habervitrini

Adres:Turan Güneş Bul.
36/12 Yıldız/Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 443 06 50

E-Posta: info@Habervitrini.com