Bekir Bozdağ'dan flaş açıklamalar

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Habertürk TV'de Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Alican Türkoğlu'nun sorularını yanıtlıyor.

Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları;

Dün Dışişleri Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı bir telefon görüşmesi yaptılar ve son gelişmeleri değerlendirdiler. Bundan sonra yapılacaklar hususunda görüş alışverişinde bulundular. Bakanlıktan aldığım bilgiye göre oldukça yapıcı bir görüşme oldu. Bundan sonra iki ülke arasında temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışma kararı alındı. Sonucuna göre de bir adım atılacak.

Bizim beklentimiz bu krizin hem Türkiye'nin hem de ABD'nin lehine olmadığıdır. Bu kriz iki ülkeye de zarar vermektedir. İki ülke halklarına da zarar veriyor. Ben bu krizi beklemiyordum.

Ben Türkiye-Amerika ilişkilerinin bu tür krizleri aşacak güce sahip olduğuna inananlardan birisiyim.

Burada bir bilgi eksikliği veya yanlış bilgi olduğunu tahmin ediyorum. Bizim hukuk sistemimizde bir kişi gözaltına alındıktan sonra, savcılığa çıktığında tutuklama talebi ile hakimliğe gönderildiğinde avukat bulundurulması kanunen zorunludur. OHAL olduğu için belli bir süre görüştürülemiyor. 25 Eylül'de gözaltına alınıyor, 4 Ekim'de tutuklanıyor. 8 Ekim'de vize ile ilgili sorun ortaya çıkıyor. Baktığımızda haberleri var.

"KONSOLOSLUK ÇALIŞANININ İFADESİ AVUKATI HUZURUNDA ALINDI"

Bizim hukukumuzda savcı ve kolluk, avukat olmadan herhangi bir şüphelinin ifadesini alamaz, alırsa bu ifade geçerli olmaz. Şüpheli hakkındaki hem polisteki hem de savcılıktaki ifadesi avukatı huzurunda alınmıştır.

Benim aldığım bilgiye göre ailesinden de bir görüşme talebi olmamış. Avukatı var. Avukatla görüşme var ama ifade sırasındaki avukat dışında ayrıca bir avukatla görüşme talebi olmamış, ailesi ile de görüşme talebi olmamış.

"GAZETECİLERİ TOPLAYIP AÇIKLAMASI YAPMASI BUNUN YOLU DEĞİL"

Hukuk devletine uygun biçimde yürütülmesi gereken bir soruşturma yürütülmüştür. Bu konuda bilgi sahip olmak istediğinde sayın Büyükelçi, bunun yolu bellidir. Gazetecileri toplayıp açıklama yapması değildir. Dışişleri kanalına müracaat edilir. Avukat gönderebilirler. Dosyaya bakabilir. Bunun yolu, usulü, diplomatik usulde de bellidir, hukuk usulünde de bellidir. Medyayı toplayıp "burada bir intikam düşüncesi var" gibi açıklama yapmak değil.

(Bass'ın açıklamaları) Bu açıklamayı doğru bir açıklama olarak görmüyorum. O ülkenin iç işine karışma anlamı taşır. Diplomatik nezaketle bağdaşması da söz konusu değildir. Hükümete karşı, kimi kastediyorsa onlara karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Türkiye bir hukuk devletidir.

Yorumlar ( 5 )

12.10.2017 19:23

DANİSKA

Bu AKP liler şeytana papucunu ters giydirir. Yahu yalancıdan Hristiyanda müslüman da olmaz sizin dininiz ne ? ABD talimat verdikten sonra sanığı avukatı ile görüştürüyorsanız bu yalanın belgesidir.

12.10.2017 11:13

DEMEK DOĞRU DEĞİL.

BAKAN BEY. SİZ ÖNCE KENDİ YAPTIKLARINIZA BAKIN DA SONRA ABD ELÇİSİNİ SUÇLAYIN. VALLAHİ ABD ELÇİSİ YİNE SABIRLI ADAMMIŞ. ABD BOŞUNA DİPLOMAT YAPMAMIŞ. AKP HÜKÜMETİNİN, AKP'LİLERİN SÖZLERİNE, SUÇLAMALARINA, YAPTIKLARINA YİNE İYİ DAYANDI.

12.10.2017 11:06

KOCA BAKANSINIZ.

DÜRÜST OLUNDA DOĞRULARI KONUŞUN. ABD ELÇİSİ, ELÇİLİK ÇALIŞANININ AVUKATIYLA VE AİLESİYLE KENDİ GÖRÜŞMEK İSTEMEDİĞİ HABERİNİ ALMAZ MI? KOSKOCA ABD ELÇİSİ BUNU BİLEREK NEDEN "ELÇİLİK ÇALIŞANIMIZ AVUKATIYLA GÖRÜŞTÜRÜLMÜYOR." DİYE AÇIKLAMA YAPSIN. YAZIKLAR OLSUN TÜRK HÜKÜMETİNE. NE YAPTIKLARININ ARKASINDA DURUYOR NE DÜRÜSTÇE DOĞRULARI SÖYLÜYORLAR. İŞLERİ GÜÇLERİ FIRILDAKLIK. ZORLAMA, BASKI, TEHDİT İLE İŞ YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR. BAKTILAR OLMAYACAK HEMEN YALANA, AKIL VE MANTIK DIŞI BAHANELERE BAŞ VURUYORLAR. SONRADA TÜRKİYE GÜVENİLMEZ MÜTTEFİK OLARAK GÖRÜLÜYOR.

12.10.2017 11:00

AYIP BE AYIP.

ABD KONSOLOSLUK ÇALIŞANI AVUKATIYLA GÖRÜŞMEK İSTEMEDİYSE BU DURUMU ABD ELÇİLİĞİNE BİLDİRSEYDİNİZ O ZAMAN. SİZ ŞUNA BİZİM YOLLADIĞIMIZ AVUKATA GÜVENİP GÖRÜŞMEK İSTEMEDİ DESENE ŞUNA. AİLESİYLE DE GÖRÜŞMEK İSTEMEMİŞ. SİZİN AİLESİYLE EN KÜÇÜK BİR GÖRÜŞMENİZ, İRTİBATINIZ OLSUN İSTEMEDİĞİNE GÖRE TÜRK HÜKÜMETİNE, TÜRK POLİSLERİNE VE TÜRK YARGISINA AİLESİ İÇİN NE KADAR GÜVENDİĞİNİ GÖSTERGESİNİ İYİ ANALİZ EDİN.

12.10.2017 10:53

HADİ ORADAN

KONSOLOSLUK ÇALIŞANI BULUNDUĞU YERE BAKARAK KİMSEYE GÜVENMEMİŞ VE AVUKATIYLA GÖRÜŞMEK İSTEMEMİŞTİR. ADİL BİR GÖZALTI VE YARGILAMA OLAYACAĞINI ANLAMIŞ VE SUSMA HAKKINI KULLANIYOR DESENE ŞUNA.

Diğer Haberler

Copyright © 2018 - Habervitrini

Adres:Turan Güneş Bul.
36/12 Yıldız/Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 443 06 50

E-Posta: info@Habervitrini.com