T.C Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası merakla beklenen faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası gösterge faizlerde değişikliğe gitmezken, GLP faizlerde 50 baz puanlık artış yaptı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı ve yüzde 8 olan gösterge faizlerde değişikliğe gidilmedi.

Piyasalarda 100 baz puanlık artış beklenen Geç Likidite Penceresi (GLP) Borç Verme faizinde ise 50 baz puanlık artış yapıldı ve yüzde 12.25'ten yüzde 12.75'e çıkarıldı.

Merkez Bankası gecelik marjinal fonlama oranını yüzde 9,25'te ve gecelik borçlanma faiz oranını da yüzde 7,25'te sabit tuttu

Kararın ardından dolar kuru 3.83 TL'den 3.88 TL'ye yükseldi.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ

Merkez Bankası'nda faiz toplantısının ardından yapılan açıklama şöyle:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının aşağıdaki gibi belirlenmesine karar vermiştir:

a) Gecelik faiz oranları: Marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 seviyesinde sabit tutulmuştur.

b) Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutulmuştur.

c) Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0 düzeyinde sabit tutulurken, borç verme faiz oranı yüzde 12,25’ten yüzde 12,75’e yükseltilmiştir.

İÇ TALEPTEKİ İYİLEŞME SÜRÜYOR

2017 yılı genelinde toplam talep güçlü bir seyir izlerken kredilerde hızlı bir artış gözlenmiştir. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri beklentiler ve fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, parasal duruşun sıkılaştırılmasına karar vermiştir.

SIKI DURUŞA DEVAM

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ SINIRLI KALIR

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ'ın faiz kararı ile ilgili değerlendirmeleri şöyle:

"TCMB GLP'deki artış ile kendisine fonlama maliyeti açısından yukarıda 50 baz puanlık bir alan yaratmış oldu. Mevcut durumda fonlama maliyetinin yükselmesi için bir alan kalmamıştı. Şimdi yeni bir konfor alanı yaratmış oldu.

Ancak piyasa beklentilerini karşıladığı ve tatmin ettiği pek söylenemez. Piyasanın önünde olan bir karar değil. Karar metninde ekonomik faaliyetlerdeki iyileşmeye daha güçlü vurgu yapılırken, enflasyon konusundaki ve sıkı duruş hakkındaki görüşler aynen korunmuş.

Kur cephesinde ise kararın ardından TL değer kaybetti. Ancak dolar kurunda sınırlı yükseliş bekliyoruz. Çünkü %12.25 fonlama maliyeti ile zaten kurdaki oynaklık 20 Kasım tarihinden bu yana giderilmişti. Mevcut karar sonrasında fonlama maliyetindeki seyri izleyeceğiz. Kurdaki oynaklık zaten giderildiği için, piyasa mevcut kararı sınırlı karşılayacaktır. "

Yorumlar ( 0 )

Diğer Haberler

Copyright © 2018 - Habervitrini

Adres:Turan Güneş Bul.
36/12 Yıldız/Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 443 06 50

E-Posta: info@Habervitrini.com